Klasyk śpiewał kiedyś “Yesterday, all my troubles seemed so far away…”. A co gdyby go zabrakło? Jakby wyglądał świat bez muzyki The Beatles? A gdyby jeszcze w takim świecie jedna osoba – zupełnym przypadkiem niespełniony muzyk – pamiętała największe przeboje czwórki z Liverpoolu? Takie pytanie zadali sobie Danny Boyle i Richard Curtis, a potem przenieśli swe pomysły na taśmę filmową w formie długiego metrażu.

     Zwiastun zapowiadał interesujący i abstrakcyjny pomysł. Jack Malik (Himesh Patel) stoi przed konfliktem tragicznym. Przywłaszczyć sobie piosenki jednej z najlepszych kapel w historii, zbić na tym majątek i zyskać nieśmiertelną sławę? Niemoralne? Nieładne? Nieetyczne? Może, ale przecież w tym wszechświecie oni nie istnieli! Wyjaśnić, jak było naprawdę? Zamkną w psychiatryku, albo zignorują. Kolejne wariactwo znanej osoby, której sława pomieszała zmysły.

     Bardzo mnie ciekawiło, jak z powyższymi dylematami poradzi sobie Jack, jak zareaguje na absurdalność sytuacji. Moja ciekawość została zaspokojona, ale bardzo szczątkowo. Pierwsze 15-20 minut seansu bawi się konwencją, a potem wszystko trafia szlag. Piosenki, problemy etyczne i rozterki Malika schodzą na dalszy plan. Na pierwszym pojawia się za to sztampowa, bezpłciowa i nijaka komedia romantyczna. Okazuje się, że managerka/kierowca/przedstawiciel Jacka – Ellie (genialna Lily James) – od dawna się w nim kocha, ale wyznaje mu prawdę dopiero, kiedy ten zyskuje rozgłos i musi wyjechać.

     Wszystko, co dzieje się potem, kręci się wokół tej relacji i scenariusz po kolei odhacza wszystkie standardowe i ograne punkty obowiązkowe dla gatunku. Zrozumiałbym jeszcze, gdyby to był debiut mniej znanego reżysera czy jakiegoś anonimowego scenarzysty, który dopiero zaczyna karierę. Przecież scenarzystą jest Richard Curtis do kaduka! Facet, który stworzył “Czas na miłość”, “Cztery wesela i pogrzeb”, czy “To właśnie miłość”! Nie wiem, czy potraktował zlecenie po macoszemu, czy akurat nie miał weny, ale w “Yesterday” jest tyle niuansów i subtelności, co w “Pokojówce na Manhatanie”, czy “Crazy Rich Asians”.

     Relacja głównych bohaterów nie jest wiarygodna. Ellie kocha Jacka, to widać, słychać i czuć. Natomiast on od początku do samego (szczęśliwego rzecz jasna) końca wydaje się czuć w towarzystwie dziewczyny nieswojo, wygląda na zażenowanego i jakby w każdej minucie wspólnego czasu chciał ją poprosić, żeby zostali przyjaciółmi. No i gdzie jakiś element z życia wzięty? Za to szanuję poprzednie scenariusze Curtisa, każda z wymienionych komedii romantycznych zawierała scenę czy wydarzenie mające gorzki posmak. Dzięki temu miłość na ekranie wydawała się bardziej wiarygodna, bo miała swoją cenę. Miłość w “Yesterday” nie dość, że jest wyczuwalna tylko w jedną stronę (ona go, on ją niekoniecznie), to jeszcze jest wyrafinowana jak uczucie księcia i Kopciuszka. Początkującemu autorowi może bym wybaczył, Curtisowi niekoniecznie.

     Film próbuje też być hołdem dla The Beatles, ale nie sprawdza się w tej roli. Piosenki bronią się same, ale słyszymy je w średnio udanych aranżacjach, próbujących imitować oryginalne wykonania. Mamy też ckliwą scenę pod tytułem “co by było, gdyby”, a nasz bohater spotyka jednego z członków zespołu. Tzn. osobę, która byłaby członkiem zespołu, gdyby zespół istniał. Mimo że się nie znają, od razu wchodzą na ciężkie tematy o życiu, śmierci i w ogóle, a cały dialog jest napisany z lekkością Paolo Coelho. Mogła wyjść bardzo przyzwoita scena, od której robi się ciepło na sercu, ale nic z tego, bo Curtis napakował usta bohaterów frazesami, od słuchania których boli głowa.

     Szkoda, bo pierwsze 15-20 minut filmu składa obietnicę, której potem nie dotrzymuje. Abstrakcyjny pomysł, montaż trochę a’la Edgar Wright, bałagan w głowie głównego bohatera, a potem już tylko równia pochyła w stronę nudnawego romansu i niezbyt zabawnej komedii. Nie ma tu ani polotu Curtisa, ani energii obecnej w innych produkcjach Boyle’a. A – umówmy się – film o muzyce Beatlesów, który nie ma w sobie energii, nie ma duszy? Porażka. Jeśli macie ochotę na sztampowy “rom-kom”, polecam obejrzeć za jakiś czas na jakimś streamingu podczas prasowania czy innej czynności (Netflix & chill?). Jeśli chcielibyście obejrzeć z miłości do muzyki czterech chłopaków z Liverpoolu – szczerze odradzam.

Yesterday
5/10

Linki

Filmweb, IMDb

Comments

comments